Maastikuarhitektuuribüroo VERTE! on maastikuarhitektuurse planeerimise, analüüsi ja detailplaneerimisega tegelev ettevõte.

Põhitegevusteks on ruumi ja maastiku analüüs, kujunduskavade ja maastikuarhitektuursete projektide koostamine, ruumi strateegiate ja brändide loomine. Hindame oma töös kvaliteeti, funktsionaalsust ja esteetilisust. Seepärast alustame alati olukorra põhjaliku analüüsi ja kliendi vajaduste täpsustamisega.

Meie klientideks on nii ettevõtted, ühistud, riigiasutused kui ka eraisikud. Teeme koostööd oma ala spetsialistidega, et pakkuda alati parimat võimalikku lahendust..

Verte OÜ
Aadress: Tammetalu tee 26, Alliku küla, Saue vald, Harjumaa 76403 Registrikood: 14491929 Arveldusarve nr: EE657700771003097271 LHV Pank
E-post: info@mabverte.ee
 

Sodiaagiaiad

Sodiaagiaiad

“Sodiaagiaiad” on maastikuarhitektuurne mõtteharjutus erinevate soovide ja vajaduste üle välisruumis. Vaatleme iga tähtkuju isikulisi tundemärke ning pakume välja sobilikke lahendusi. Piltidega on abiks Pinterest ja AI.

KALAD (19. veebruar – 20. märts).

Kalad on sodiaagimärk, mille alla sündinud inimesed on tuntud oma tundlikkuse, empaatia ja unistavuse poolest. Nende jaoks sobiva koduaia kujundus võiks olla rahulik, unistav ja vaimne. 

Kalad on seotud veemärgiga, seega võiks veeelemendid, nagu tiigid, purskkaevud või veekaskaadid olla aias esiletõstetud asukohas. Vesi loob kogu alale rahustava ja meditatiivse atmosfääri. Vee elementidega kooskõlas paiknevad meditatsiooninurgad loovad ideaalsed kohad rahulikuks istumiseks, mõtiskluseks ja vaadete natumiseks. Lisades sinna veel zen-aia elementidele, nagu liivakast ja kivid on võimalik ennast Jaapani hõngulisse aeda päris ära unustada.

Tasakaaluks “vesi-kivi” stiilis aiale tuleks kasutada ka õrnades värvides lilli ja aroomiteraapiat. Lisades aeda erinevaid lilli ja taimi, mis levitavad meeldivat lõhna ja stimuleerivad meeli saame anda aiale lõõgastava tunde. Kui aga kasutada kujundamisel veel ka õrnu ja pastellseid värve, näiteks sinist, roosat ja lillat, on võimalik luua tõeliselt rahustav ja unistav atmosfäär. Värvide ja aroomide poolest sobiks taimevalikuks lavendel ja roosid .

Ehitus- ja struktuurmaterjal võiks pigem jäädas looduslikuks ning tagasihoidlikuks. Looduslik kivi ja puit aitavad hoida kujunduses maalähedast hõngu, mis annab edasi kergeid maagilisi võnkeid. Strateegiliselt hästi paigutatud skulptuurid ja kunstiteosed isikupärastavad ning peegeldavad Kalade tundlikkust ja kunstihuvil. Võib ka lisada sümboleid ja müstilisi elemente, mis innustavad Kalade vaimset külge. Näiteks võivad astroloogilised märgid, kristallid ja spirituaalsed sümbolid anda aiale sügavust.

Kalade koduaed peaks olema koht, kus nad saavad tunda end lähedasena looduse ja vaimuga ning unistada ning mõtiskleda. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja oleks paik, kus nad saavad väljendada oma tundlikkust ja loomingulisust.

JÄÄR (21. märts – 19. aprill).

Jäära sodiaagimärgi all sündinud inimesed on tuntud oma julguse ja energilisuse poolest ning seda saaks kajastada ka nende koduaia kujunduses. Pakume välja mõned aiakujunduslikud mõtted, mis nende natuuriga sobida võiks. Jäärad, kuidas teile tundub, kas selline võiks olla teie koduaed?

Jäära aeda iseloomustab dünaamilisus, geomeetrilised kujundid ja selged jooned. Need loovad modernse ja energilise välimuse, mis sobib just Jäära elava loomuga. 

Jäärad naudivad suhtlemist ja sotsiaalset elu, kuid lisaks sellele vajavad nad ka kohti, kus omaette lõõgastuda. Jäära aias võiksid olla esindatud mitmed istumis- ja puhkealad, kus oleksid mitmekülgsed võimalused erinevateks tegevusteks ja aja veetmiseks. Siseõu peab olema hubane ja mugav, et külalisi vastu võtta ja pidusid korraldada, kuid samas peab aias leiduma ka vaiksemaid intiimsema õhustikuga nurgakesi. 

Jäära jaoks on oluline aktiivne elustiil ja väljakutsed ning seetõttu võiks aias olla spordi- või mänguala elemente. Aktiivses õueala osas on võimalused näiteks korvpalli ja võrkpalli mängimiseks või lisatud jalgpalliväravad erinevateks väljakutseteks või aktiivseteks koosviibimisteks. Välisruumis võib kasutada ka ilmastikukindlaid koduseid kalisteenika- või treeningvahendeid, kus on võimalik treenida end oma keharaskusega.

Jäärad armastavad erksaid ja julgeid värve nagu punane, oranž ja kollane, mis toovad välja nende elava isiksuse. Kuna Jäärad on impulsiivsed ja kannatamatud ning soovivad tulemusi ruttu näha, siis sobivad aeda kiirekasvulised taimed. Elavust ja omapära aitavad aeda tuua märgilise tähendusega skulptuurid või kunstiteosed, mis püüavad vaatlejate pilke, kuid samal ajal rõhutaksid Jäärade loomingulisust ja kunstihuvi.

Muidugi on oluline, et koduaed peegeldaks ka aiaomaniku isiklikke maitseid ja huvisid. Need soovitused võivad olla inspiratsiooniks, kuid lõplik kujundus sõltub siiski individuaalsetest eelistustest ja vajadustest.

SÕNN (20. aprill – 20. mai).

Sõnnid on tuntud oma stabiilsuse ja praktilisuse poolest. Sõnni aed peaks olema vähese hooldusvajadusega kuid hooldatud ja korras, et ta end seal hästi tunneks. Aeda ei tasu üle küllata kirju taimevalikuga, oluline on rütm ja kordus. Rõhk peaks olema praktilisusel, isiku esmavajadusi arvestades.

Sõnnil jaoks oluline mõnikord aeg maha võtta ja nautida mugavust ja luksust. Tema aias võiksid olla hubased istumiskohad ja kiiged, kus lõõgastuda. Olulist rõhku tuleks panna väliruumi eksterjööri kujundusele terrassidel ja puhkekohtades – parajalt ruumi, hubane valgus, mugavad puhketoolid, praktiline söögilaud kuhu mahuksid pere ja sõbrad ja miks mitte lõkkealus ja gaasiga soojendi.

Kuna Sõnn hindab stabiilsust võiks nende aed olla kujundatud looduslähedaste materjalidega nagu puit, savi, paekivi, maakivi, graniit või kvartsiit. Need aitavad luua maalähedase ja loomuliku atmosfääri. Sõnnide loomuses on hinnata keskkonnateadlikku lähenemist. Nende aias võiks juhinduda ökoloogilisusest ja jätkusuutlikkusest – koguda vihmavett, luua kompostimine atraktiivseks ja kujundada haljastus kodumaiste taimedega.

Sõnnide aed ei tohiks olla väga värvikirev vaid pigem kasutada maalähedasi ja rahulikke toone nagu pruun, roheline ja beež. Samal ajal loob seline värvivalik stabiilse ja rahuliku keskkonna ühildudes ümbritseva loodusega. 

Sõnnid ei pelga aiatöid, need mõjuvad neile rahustavalt ja teraapiliselt. Aeda võiksid kaunistada rohked taimemassid, ent hoiduda liigse kirjususega üleküllastamisest. Sõnnid hindavad kõrgelt tarbetaimi – varajased, keskvalmivad ja hilised viljapuud ja -põõsad, marjad ning muud köögi- ja juurviljad, ürdid ja teetaimed, kuna nende kasvatamine ja käitlemine toetab nende praktilist loomust. Sõnni haljastust planeerides tuleks silmas pidada aastaajalisust, et aiast saaks rõõmu tunda igal aastaajal.

Muidugi on kõik Sõnnid erinevad ja oluline on kohandada aia kujundus vastavalt indiviidile. Need soovitused võivad olla inspiratsiooniks, kuid lõplik kujundus sõltub siiski individuaalsetest eelistustest ja vajadustest.

KAKSIKUD (21. mai – 21. juuni).

Kaksikud on tuntud oma uudishimu ja suhtlemisoskuse poolest, mistõttu peaks nende aed olema just mitmekülgne ja dünaamiline. Õueala peaks ilmestama mitmed funktsionaalsed alad ning kujunduse poolest võib julgelt kasutada erinevaid meeleolusi toetavaid stiile. Kaksikud on loomingulised ja oskavad hinnata kunsti, nad armastavad ka ise kunsti luua ja seda vaadelda. Kaksikute aeda võiksid ilmestada erinevad ekspressionistlikud skulptuurid või kunstiteosed, mis inspireeriks ja toetaks nende loovust. 

Kaksikud on väga suhtlemisaltid ja naudivad põnevaid vestlusi. Erilist tähelepanu tuleks pöörata istumisaladele ja väliköögile või grillalale, kus tähemärgi all sündinu saab arutleda põnevate teemade üle, kogeda maitsenaudinguid ja samal ajal olla aktiivse kokkamise keskel.

Haljastuses võib julgelt kasutada dünaamilisi võtteid – kasutada erinevad värve, kujusid ja suuruseid. Julgelt planeerida aed arvesse võttes just aastaaegade iseärasusi – suviti ergastavad meeli erinevad õites põõsad ja püsililled, sügisel pakuvad hämarale väliruumile kontrasti põnevad sügisvärvides lehtpuud ja põõsad, talvel piiluvad lumevaipade alt välja erkrohelised kuused koos punase-kollasekirjude kontpuudega ning kevadel tärkavad erinevad kevadlilled ja taimed koos kohustustega aia korrastamiseks, et dünaamilist pilti uuesti järgmisel aastaringil kogeda. 

Kaksikud naudivad aeg-ajalist nokitsemist ja aiatöid. Kaksikute aias võiks leiduda pigem pisemaid töid nokitsemiseks – näiteks ilupuude lõikust või kuuris nokitsemist.

Kaksikud on väga innovatiivsed ja armastavad tehnoloogilist nutikust. Kaksikute aias oleks oma eriline tähendus automaatsetel kastmissüsteemidel ja nutikodulahendustel nagu valgustingimustega ning vajadustega kohanev välisvalgustus.

Kokkuvõtlikult võiks Kaksikutele meeldida mitmekülgne ja põnev aed, kus ta saab end väljendada ja õppida uusi asju.

VÄHK (22. juuni – 22. juuli).

Vähi tähemärgi all sündinud inimesed on tundlikud ja hoolivad. Nad hindavad kodust ja hubast atmosfääri, kus nad saavad ennast turvaliselt tunda. Vähid ei armasta väga sagimist ja suuri seltskondi. Sageli meeldib neile võtta aeg maha ja nautida üksindust, lugeda raamatut, mediteerida või lihtsalt mõtiskleda. Vähid tugevalt seotud veega, mistõttu meeldib neile selle lähedus ja kõla.

Vähi aias võiks olla vähemalt üks hubane 1-2 inimesele mõeldud puhkekoht. Tähtsal kohal võiks asetseda tiik, purskkaev või mõni väike linnuvann, mis aitab luua rahuliku ja lõõgastava atmosfääri. Kuna vähid armastavad lähemate sõprade ja sugulastega koosviibimisi korraldada ja neid võõrustada siis nende väliterrass peaks olema kujundatud hubaseks ja koduseks. Näiteks võib väliterrassile hubasuse loomiseks laotada terrassile vaiba ja paar hubast liigutatavat laternat. Vähid ei armasta pidevat otsest päikesepaistet mistõttu tuleks aeda planeerida varjupaiku nagu näiteks mustreid moodustavaid paneelseinu, pergolaid või pelgupaiku puude all.

Kuna vähid on oma loomult rahulikud, siis sobivad nende auraga pehmed ja soojad toonid nagu valge, beež või muud pastelselt heledad toonid. Kuivõrd olulise koha võiksid saada ilutaimed on Vähile tähtsad saadusi pakkuvad taimed – köögiviljad, ürdid, teetaimed, viljapuud ja marjapõõsad. Nad hoolivad nii enda kui teiste tervise eest, mistõttu ökomajandus võiks olla just nende rida.

Lõppkokkuvõttes on oluline, et aed vastaks iga indiviidi vajadusele. Koht, kus aiaomanik ja kasutaja viibib, peab olema mugav, rahulik, turvaline ja hoolitsetud. 

LÕVI (23. juuli – 22. august).

Lõvid on tuntud oma uhkuse, enesekindluse ja juhtimisomaduste poolest. Nende aed peab olema stiilne ja suurejooneline.

Lõvid armastavad mugavust ja suursugust elu, ning nad ei pelga seda teistele näidata. Lõvi aia keskseks elemendiks sobib kas suursugune purskkaev või mõni skulptuurne kunstiteos. Näiteks võib lisada lõvikuju või mõne lõvipea, mis veel enam peegeldaks selle märgi energiat.

Lõvide terrass võiks olla elegantne ja praktiline, näiteks koos varjualusega, kus ta saab nii perekeskis lõõgastuda kui ka suuri tähtpäevi tähistada – sünnipäev, pulma aastapäev. Terrassi juurde peaks jääma piisavalt avarust ja ruumi, kus tähtpäeva puhul lava püsti panna ja näiteks tantsida.

Lõvid armastavad erksaid, julgeid ja stiilseid värve. Vältida tuleks musta kasutamist. Neile meeldivad pea kõik värvid alates sinisest ja punasest kuni kuldseni välja, sest need toovad esile luksuslikkust ja glamuuri.

Haljastus peaks looma dramaatilise efekti. Lõvi aeda sobivad kaunistama suurte lehtedega taimed nagu hortensiad või hoopis iseloomu näitavaid kadakad ja suursugused männid. Aia ilu ja dramaatilist efekti annab rõhutada valgustusega, mis lisab ka glamuuri õhtustele üritustele.

Lõppkokkuvõttes on Lõvi koduaed nagu lava, kus nad saavad olla tähelepanu keskpunktis ja nautida luksuslikku elu. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja oleks koht, kus nad saavad end kuninglikult tunda.

NEITSI (23. august – 22. september).

Neitsid on tuntud oma detailitäpsuse, nutikuse ja praktilisuse poolest. Neitsi vajab vaimset lähenemist kõige suhtes. See tähendab, et nad mõtlevad ja analüüsivad oma järgmise sammu mitu korda üle enne kui tegutsema hakkavad. Neitside aeda planeerides tasub võtta piisavalt aega, et see detailsusteni läbi planeerida. Kõik elemendid peavad asuma loogilises kohas ning moodustama terviku.

Neitsid vajavad pidevalt projekte, mille kallal nokitseda. Funktsionaalne ja organiseeritud garaaž, kuur või tööruum on Neitsi jaoks asendamatud. Neitsi aeda võib kaaluda erinevate nutilahenduste integreerimist, nagu näiteks kastmissüsteemid, robotniidukid või praegusesse ilma paslikud soojendusega sissesõiduteed. Nii saab ta aiatoimetused mõneks ajaks kõrvale jätta ja teisi huvitavaid projekte ette võtta. 

Neitsid peavad lugu tervisest ja liikumisest, ent suures osas on nad ikkagi vaimsed ja kaalutlevad isiksused. Oma vaimsuse hoidmiseks sobib Neitsi aeda mõni mõtiskluse ala või luua loomulik keskkond, kus avanevad avarad vaated maalilisele maastikule, veekogule või metsatukale. Avarus pakub ka võimalusi nende aktiivsemat poolt aias rakendada. Neitsile meeldib proovida erinevaid spordialasid. Nõnda võiks aias olla nurgake, kus loopida korvpalli või hoopis ala kus harjutada erilisi sportlike tegevusi nagu golfi kauglööke või miks mitte vibulaskmist.

Kuna Neitsil on silma detailidele tuleks erilist tähelepanu pöörata eksterjööri kujundusele. Tähele tuleks panna aiamööbli paigutust ning et selle ümber liikumine oleks loogiline ja mugav. Oluline roll on ka valgustitel, et valgustatud oleks just esmavajalikud fookuspunktid. Silmas tuleb pidada detailide funktsionaalsust – vastupidavus ilmastikuoludele, lihtsasti puhastatav ja mugav kasutada.

Neitsi aed ei tohiks olla liialt keerukas. Kompaktsed, mitte liiga üle võlli ja suured taimealad, vähe hoolt vajavad põõsad ja puud sobiksid hästi Neitsi isiksusega. Kuna Neitsisi peetakse praktiliseks, siis hindab neitsi marju, puuvilju ning muid aiasaaduseid. 

Need soovitused võivad olla inspiratsiooniks, kuid lõplik kujundus sõltub siiski individuaalsetest eelistustest ja vajadustest.

KAALUD (23. september – 23. oktoober).

Inimesed, kes on kaalude tähtkuju all sündinud peavad oluliseks heaolu. Nende elus valitseb tasakaal, rahu ja harmoonia ning võimalusel hoiduvad nad häirivate asjade esile toomisest. Selle tähtkuju koduaed võiks peegeldada nende rahulikku elustiili ning olla planeeritud esteetiliselt ning tasakaalukalt. Kaalud väärtustavad ka suhtlussidemeid ning arutelusid ja sellest tulenevalt võiksid aias olulisel kohal olla erinevad olemise paigad, kus nad saaksid sõpradega aega veeta ja vestelda. Puhkealasid võiks olla mitmeid ja erinevaid tüüpe, et nad saaksid vastavalt ilmale või seltskonnale mugavalt ning rahulikult elus olulisi teemasid lahata. Kindlasti peaks olema aiamööbel mugav, praktiline ja funktsionaalne. 

Kaalude tasakaalukale elule annavad lisaväärtuse vee-elemendid. Aeda võiks väärtustada tiigi või purskkaevuga, mis looks lummava ja rahustava atmosfääri. Kaalud peavad lugu ka looduse ja esteetika omavahelisest kooskõlast ning nende aeda peaks kaunistama maalähedased ent mitte liiga ekstravagantseid kunstiteoseid või dekoratiivsed linnupesad.

Kaalud armastavad värve, sest need tasakaalustavad rutiinse argipäeva mõtted. Kaalu aeda võiks planeerida värvikaid ja graatsilisi suvelilli ja püsikuid, mis loovad esteetiliselt meeldiva keskkonna. Taimed võiksid moodustada kompositsioone ja lilleseadeid, mis rahuldavad nende kunstivajaduse.

Kaalude koduaed võib olla kaunis ja esteetiliselt meeldiv koht, kus nad saavad nautida kunsti ja looduse ilu ning kutsuda sõpru külla. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja et aed oleks koht, kus nad tunneksid end rahulikult ja harmooniliselt.

SKORPION (24. oktoober – 22. november).

Skorpionid on tuntud on kirgliku ja salapärase isiksuse poolest, mis sageli võib mõjuda ka intensiivsena. Skorpioni aiakujunduse põhirõhk võiks osutuda haljastusele. Värvikirev ja mõneti eksootiline taimevalik annab parima võimaluse peegeldada nende kirglikku elustiili. Skorpioni aias võiks julgelt kasutada punased või tummisemaid tumedaid toone, nagu näiteks veinipunane, tumesinine või must. Sügavpunase värviga õied või lehestik loob tugeva ja isikupärase haljastuse. Süsimusta viimistlusega klaaspaviljonid ja fassaadid aitavad luua luksusliku, mõneti dramaatilise ja täiskasvanuliku ilme. Samuti aitavad nad kaasa loomaks müsteerilist ja salapärast õhkkonda. Skorpioni aias võiks leiduda aiasoppe, kuhu argipäevane pilk ei küündi luues võimalused aeda taasavastada ning leida salapära kohtadest, kuhu ta igapäevaselt ei satu.

Nende tähemärgi all sündinud inimestele võiks sobida ka vee-elemendi olemasolu, sest vesi tähendab samuti nende jaoks salapära ja müsteeriumit. Looduslikud elemendid nagu kivid, puit ja haljastus tasakaalustab nende intensiivseid tundeid. 

Skorpionid on tuntud kui öised olendid. Seetõttu tasub kaaluda salapärase ja romantilise õhkkonna loomist, et Skorpion saaks kogeda aeda ka õhtutundidel. 

Skorpionid väärtustavad privaatsust ja turvalisust, mistõttu tuleb hoolikalt planeerida piirdeid, müüre või privaatsust pakkuvat haljastust, et tagada neile iseolemise jaoks turvaline keskkond. 

Skorpioni koduaed võib olla koht, kus nad saavad sügavalt lõõgastuda, mõtiskleda ja nautida oma kirge looduse ja elu vastu. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja oleks koht, kus nad saaksid oma intensiivseid tundeid ja mõtteid väljendada.

AMBUR (23. november – 21. detsember).

Ambur on sodiaagimärk, mille tähemärgi all sündinud inimesed on tuntud oma seiklushimu, optimismi ja vabadusejanu poolest. Nende koduaed peaks peegeldama nende seikluslikku olemust ja pakkuma ruumi avastusteks. 

Kuna Amburid hindavad vabadust, siis ei tohiks aed olla liiga ahistav ja kitsas. Avatus ja avarus, erinevad käigud ja huvipunktid aitaksid rahuldada nende seiklushimu ja avastusrõõmu ning hoiaks neid pidevas liikumises. Amburit võiks köita meie neli aastaaega, mil iga natukese aja pärast on vaatepilt erinev ja avastusrõõm korduv. Muutlik loodus toetab Amburi seiklushimu, mistõttu tunneme, et ta hindab aias näha just looduslike elemente nagu looduslik veekogu (jõgi, meri, järv vms), reljeefne maastik, metsatukk või avar niiduala. 

Kuigi Ambur armastab matkamist ja looduses viibimist meeldib talle ka pere- ja sõpradekeskis aega veeta ja puhata. Väljas viibimine annab Amburile jõudu ja positiivse laengu puhkepäevad õhtusse saata ja miks mitte teha seda õdusal terrassil grilli või lõkkeaseme ümber. Ekstreemsemate Amburite aeda on paslik planeerida ka seikluslikke lisasid nagu ronimiskünkad- ja seinad, turnimisalad või meeskonnamängulised korvpalli- või võrkpalliplatsid. Amburil tuleb aeg-ajalt soov näha maailma teisiti ja ühenduda loodusega, miks mitte planeerida avatud puhkealasid metsaveerele, kus perekeskis telkida ja vahukomme grillida. Aeda võiks planeerida erinevaid visuaalseid stiimuleid, nagu kunstiteoseid ja skulptuure või värvilisi dekoratiivseid elemente, mis inspireerivad nende loovust ja uudishimu. Amburi puhkealad võiksid olla planeeritud looduse keskmesse, et nad tunneksid end vabalt ja energiliselt. Taimevalik võiks olla parajalt metsik või elurikas ning miks mitte mõneti eksootiline. Seepärast võiks Amburile meeldida näiteks suurelehelised lehtpuud ja püsikud ning mitmekesised niidud.

Amburi koduaed võiks olla põnev ja inspireeriv koht, kus nad saavad oma seiklushimu rahuldada ja olla ühenduses loodusega. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja pakuks võimalusi avastamiseks ja uute kogemuste saamiseks. Kas tunned ennast ära?

KALJUKITS (22. detsember – 19. jaanuar).

Kaljukitsed on tuntud oma sihikindluse, ettevõtlikkuse, kohusetunde ja praktilisuse poolest. Nende aed on kindlasti plaanipäraselt planeeritud ja rajatud. Kaljukitse aias käivad funktsionaalsus ja stiilsus käsikäes.

Kaljukitsed armastavad korda ja struktuuri. Nende aias on selgelt määratletud rajad, piirid ja istutusalad. Võib öelda, et nad on ühed suurimad minimalistlikkuse ja lihtsuse austajad. Nende aias saab julgelt mängida korrapäraste geomeetriliste vormide ja kujunditega kuid samas tuleb meeles pidada, et kasutada tuleks vaid vajalike elemente ja funktsioone. Puhke- ja tegevuskohad passivad kõige paremini just hoone lähistele ning aed kui selline on üldiselt pigem vaid vaatlemiseks. Kuna Kaljukitsed armastavad minimalistlikust ja praktilisust peegeldavad suuresti just aiamööbel ja istutusalad nende aegumatut stiilijanu. Kaasaegsed välidiivanid, söögilauad, terrassisoojendid loovad nende jaoks mugava ja koduse keskkonna. Aiast ei tohiks puududa funktsionaalne tööriistakuur, mis toetaks aia korrashoidmist. 

Kuna Kaljukitsed on mägede märgi all sündinud, siis tasub kaaluda kiviseinte, -müüride ja kivist kompositsioonide kasutamist aia kujundamisel. Need annavad aiale tugeva, vastupidava ja mitmekülgse välimuse. Kaljukitsed võivad olla ka loodus- ja keskkonnateadlikud. Nende aeda sobivad innovaatilised, ökoloogilised ja jätkusuutlikud aialahendused, nagu näiteks nutikad valguslahendused, vihmavee kogumine, kompostimine ja kodumaiste taimede kasutamine. Kaljukitse aias võib julgesti planeerida ronitaimi ja puid, mis sümboliseerivad ettevõtlikut poolt ja toetavad koos kasvamist.

Kaljukitsed on tihti ambitsioonikad ja eesmärgipärased. Nende aias võiks olla koht, kuhu ajapikku rajada sümboleid ja elemente, mis rõhutavad saavutusi ja eesmärkide täitmist.

Kaljukitse koduaed võiks olla koht, kus nad saavad tunda end kindlalt ja vajadusel tegeleda aia korrashoiuga. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja oleks koht, kus nad saaksid näidata oma praktilisust ja sihikindlust.

VEEVALAJA (20. jaanuar – 18. veebruar).

Veevalajad on loomult iseseisvad ja originaalse ning avatud mõtteviisiga. Nad on väga toimekad – kui neil mõni idee tuleb, hakkavad nad selle kallal nokitsema ja ei lõpeta enne, kui lõpptulemus käes. Veevalajad armastavad teistest erineda ja olla originaalsed ning kuigi veevalaja toimetab enamus asjast plaanipäraselt, jätab ta ka osa loomingulisusele ja juhuslikkusele. Veevalaja aed on suure tõenäosusega kohati ebatavaline, ent täpselt tema äranägemise järgi rajatud ja hoolitsetud. Vaid nii saab veevalaja täielikult oma aia üle uhkust tunda. Selle tähemärgi all sündinud inimestele sobib aias olev organiseeritud kaos. 

Veevalajad on teadlikud ja loovad inimesed. Veevalajate aeda võib lisada maitsekaid kunstiteoseid või kasutada disainis põnevaid värve, kujundeid või omapäraseid dekoratiivseid elemente. Veevalajad on keskkonnateadlikud ja võivad teha teiste meelest kasutust prügist kunstilise dekoratiivse elemendi. Näiteks mõnest kasutuna seisvast kannust luua lillepoti. Veevalajatele sobivad ka kaasaegsed tehnoloogilised lahendused, mis võimaldavad majapidamise kaugjuhtimist ja jälgimist. 

Veevalajate märk on õhumärk, mistõttu võiks haljastuses kasutada asukohale omaseid looduslikke taimi. Näiteks lendlevaid ning sahisevaid kaskesid, pihlakaid või kõrrelisi.

Kuna Veevalajad on ka head võõrustajad siis võiks nende aias olla koht, kuhu koguneda sõpradega, korraldada üritusi ja edendada sotsiaalseid suhteid. Tähtis pole mitmete alade mitmekülgsus vaid ühe koha praktilisus. Vabaduse ja iseseisvuse rahuldamiseks, peaks tähemärgil olema aias kohti kus korraks argipäevast põgeneda. Näiteks puhkekoht tarbeaia keskel või omaette olemise koht jõe ääres. Valgustus on oluline osa Veevalaja aia kujundusest. Kasuta aias loovat ja kaasaegset valgustust, mis muudab õhtud meeldivateks ja inspireerivateks kohtadeks.

Veevalaja koduaed on koht, kus nad saavad peegeldada oma ainulaadset isiksust ja loovust. Oluline on, et aed vastaks nende vajadustele ja seal oleks koht, kus nad saavad mõtteid vahetada ja olla loomingulised.